E-Ticarete Başlarken Bunlara Dikkat Edin

Ticaretin online dünyada da varlık göstermeye başladığı erken dönemlerde söz konusu olan ön yargılar günümüzde etkisini önemli ölçüde yitirdi. Bunda elbette özellikle ödeme güvenliği ve site tasarımlarında kullanışlılıkla ilgili iyileştirmelerin etkisi büyük. Bunların yanı sıra, süreç içinde bu yeni ticaret sisteminin geniş kitlelerce kanıksanmış olması, onun artık yeni, farklı dolayısıyla “bilinmeyen ve riskli” olarak görülmemesi de e-ticaretin hızla yaygınlaşmasında role sahip.

Tüketici eğilimleri incelendiğinde yakın gelecekte e-ticaretin, geleneksel ticareti gölgede bırakacağını öngörmek mümkün. Sanal mecrada faaliyet göstermeye karar verdiyseniz, Hangi E-Ticaret Altyapısı Seçmeliyim, cevabını bulmanız gereken en önemli soru, çünkü ihtiyaçlara tam olarak karşılık veren ve beklentilerden fazlasını sunan güçlü ve profesyonel bir altyapı, e-ticaret sisteminin omurgası niteliğinde.

SEO Uyumlu Altyapı

Tüm faaliyetleriniz aynı amaca hizmet ediyor; mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak. Ziyaretçi sayısının arttırılması konusunda yardım alabileceğiniz en güçlü desteklerden biri SEO çalışmaları.

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO (Search Engine Optimization), web sitelerini arama motorlarının kriterlerini karşılayacak hale getirerek sitelerin arama motorları tarafından daha kolay taranmasını sağlayan teknik düzenlemelerdir. Seçeceğiniz e-ticaret yazılımı güçlü bir SEO uyumu avantajı sağlamalı. SEO uyumlu web siteleri, kullanıcıların arama motorlarında yaptığı aramalarda üst sıralarda çıkabilecek altyapıya sahiptir.

Özel Yazılım&Özel Tasarım

Her işletme ve iş kolu farklı niteliklere, farklı ihtiyaç ve beklentilere sahiptir. Standart bir altyapı, bu özel ihtiyaç ve beklentilere cevap veremez. Bu noktada tercihinizi, ihtiyaçlarınızı analiz edip size uygun çözümler sunabilen özgün yazılımlardan yana kullanmanızda fayda var.

Özel çözümler üretebilme kapasitesi yalnızca iş modelini diğerlerinden ayıran farklardan dolayı değil, aynı zamanda ileride yaşanacak değişimlere adaptasyon için de elzem. Malum, değişmeyen tek şey değişimin kendisi. Şu üç durumdan dolayı gelecekte altyapınızda değişim yapma gereği ortaya çıkabilir: teknolojideki gelişmeler, sektördeki/pazardaki gelişmeler ve iş modelinizdeki değişimler. E-ticaret yazılımınız bu durumlara göre gereken değişimleri yapabilmeli.

Altyapı kadar önemli olan bir diğer nokta, müşterilerinizin gördüğü ve kullandığı ara yüz. Olumlu bir ilk izlenim ziyaretçilerin sitede kalma süresini uzatır, siteyi ileride tekrar kullanma ihtimalini arttırır. Ürünlerinizin niteliklerine, markanızın imajına uygun, ürün görsellerine ve türüne göre yapılan özel tasarım ara yüzler, standart tasarımların ulaşamayacağı kadar geniş bir kitleye ulaşmanızı ve onların sadakatini kazanmanızı sağlar.

Pratik Kullanım

Hangi E-Ticaret Altyapısı Seçmeliyim sorusuyla gündeme gelemsi gereken bir diğer önemli konu kolay kullanım. Sitede ürünlerin fiyatlarında ve stok sayısında yapılan düzenlemelerin tüm pazaryerlerindeki bilgilere otomatik olarak yansıması, farklı pazaryerlerinden gelen siparişleri tek ekranda görüntüleyebilme gibi özellikler üstün bir kullanım deneyimi sağlayacaktır.