Tümü

E-Ticarette E-Mail Marketing Stratejileri

Faprika
E-Ticaret

E-ticaret e-posta pazarlaması, bir çevrimiçi mağazanın ürünlerini mevcut veya potansiyel müşterilere tanıtmak için e-posta kullanan etkili bir pazarlama stratejisidir.

E-postalar, dijital iletişimin en popüler araçlarından biridir ve onları pazarlama faaliyetleri için kullanmanın son derece etkili olmasının ana nedeni budur. Kullanıcı etkileşimini artırmaya, müşteri sadakati oluşturmaya, faydalı bilgiler paylaşmaya, en sıcak fırsatları duyurmaya ve satışları artırmaya yardımcı olurlar.

E-posta pazarlaması, iş başarısı elde etmek için çok önemlidir. E-posta pazarlaması, marka bilinirliği geliştirmeye, güvenilirlik oluşturmaya ve müşteriyle güvenilir ilişkiler kurmaya olanak tanır. Ayrıca, olası satışların yolunu açmak, daha fazla satış sağlamak ve web sitesi trafiğini artırmak için mükemmel bir yoldur.

Kullanıcının İlgisini Çekmek

Bir e-mail marketing çalışması, yeni müşterilere tutumunuzu göstermek için mükemmel bir yoldur. Olumlu bir ilk izlenim yaratmak için tek şansınız vardır. Bu nedenle, okuyucuların dikkatini nasıl çekeceğinizi düşünmeniz gerekir. Şirketten bir hoş geldiniz e-postası aldıklarında müşterilerin %33’ünün bir markayla daha fazla etkileşime girdiği istatistiklere yansımıştır.

Ayrıca, e-postada sağlanan benzersiz bir ilk ziyaretçi indirimi ile müşterileri satın almaya teşvik edebilirsiniz. Alıştırma e-postaları, yeni gelenlere sorunsuz bir başlangıç ​​sağlamak için genellikle 2-3 mesajlık bir dizi halinde gelir. Pazarlamacılar, potansiyel müşterileri beslemek için eğitim içeriğini paylaşır. Markanın CEO’sunun hoş geldiniz videosu, nasıl yapılır kılavuzu veya kısa bir kontrol listesi olabilir.

Pasif Kullanıcılarla Yeniden Etkileşim Kurma

Müşterileriniz hizmetlerinize veya ürünlerinize olan ilgilerini kaybetmeye başlarsa, bu e-posta pazarlama stratejisini tercih edebilirsiniz. Bu tür bir e-posta göndererek müşterilerinizin dikkatini çekebilecek ve en son indirimleri veya sezonluk teklifleri kontrol etmeleri için onları web sitenize davet edebileceksiniz. Bu noktada etkin olmayan kullanıcılara hala e-posta almakla ilgilenip ilgilenmediklerini sorabilirsiniz. Kullanıcıların istedikleri zaman abonelikten çıkabileceğinden kesinlikle emin olmalısınız.

Posta Listesi Segmentasyonu

Kullanıcı segmentasyonu, müşterilerinize ve müşteri adaylarınıza daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sağlamak için önemli bir stratejidir. Tüm kullanıcılar farklıdır ve farklı ilgi alanlarına sahiptir. Müşterilerinizi tanımanız ve ihtiyaç ve tercihlerine göre segmentlere ayırmanız gerekir. Ardından, her bir müşteri grubu için daha uygun olacak e-postalar oluşturabilirsiniz.

Segmentasyon için gereken verileri bir abonelik formu  aracılığıyla web sitenizdeki kullanıcı davranışına göre toplayabilirsiniz. Bu bilgilerle donanmış olarak, son derece kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmalısınız.

E-Mail Marketing İçin Önemli İpuçları

Aşağıda, bir e-ticaret işletmesi için pratik e-posta pazarlama yaklaşımları hakkında bazı ipuçları bulabilirsiniz:

  • Göz alıcı tasarımlar oluşturun ve duyarlı e-posta şablonlarını kullanın. E-postalarınızı herhangi bir cihazda okumak için uygun hale getirin ve takip etmek için görünür bir bağlantı ekleyin.
  • Müşterilerinizi daha iyi tanımak için A/B testi yapın. Bu test, müşterilerinizin ihtiyaçlarını keşfetmenize ve e-posta kampanyalarınızı daha etkili ve satış odaklı hale getirmenize yardımcı olacaktır.
  • Sadık müşterilerinize ekstra indirim e-postaları gönderin. Sadık müşterilere farklı fırsatlar sunmak ve marka imajınızı oluşturmak, e-ticaret için en çok çalışan e-posta pazarlama stratejilerinden biridir.
  • Tüketicilerinizi web sitenizi ziyaret etmeye ve satın almaya ikna etmek için her zaman yaklaşan satış sezonu, tatil temalı fırsatlar ve sıcak indirim teklifleri hakkında bilgilendirin.
  • Davranışsal e-postalar gönderin. Bu mesajlar son derece kişiselleştirilmiştir ve her müşteriye özel olarak sunulur. Kullanıcının eylemlerine yanıt olarak gönderilirler. Bu e-postalar, terk edilmiş bir alışveriş sepeti e-postasını, sipariş onay e-postalarını, gönderi durumu e-postasını, geri bildirim isteği e-postasını vb. içerir.
  • Bir tavsiye programı uygulayın. Bu, yeni potansiyel müşterileri çekecek ve sadık ilişkileri besleyecek çok önemli bir adımdır. İnsanlar akranlarının tavsiyelerine güvenme eğilimindedir, bu nedenle markanızı tanıtmak ve yeni müşteriler çekmek için harika bir şanstır.

E-Ticaret Pazarlamanızı Bir Sonraki Seviyeye Nasıl Taşırsınız?

Birçok e-posta pazarlama aracı, e-posta gönderme sürecini kolaylaştırabilir ve mümkün olan en iyi sonuçların elde edilmesini sağlayabilir. Bu imkanı sunan e-posta hizmetleriyle, basit bir sürükle ve bırak düzenleyici sayesinde iyi tasarlanmış e-postalar oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yok.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda hazır şablon vardır, amacınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, e-posta kampanyalarının etkinliğini analiz edebilecek, abonelerin faaliyetlerini ve davranışlarını izleyebileceksiniz.

Diğer Yazılar
Faprika
Tek Panelden Tüm Operasyon Sürecini yönetmek İsteyenlerin Adresi Faprika e-ticaret