Slider Yönetimi

Sitenizin daha dikkat çekici ve harekete geçirici etki uyandırması için slider kullanabilirsiniz. Elbette burada sliderların nerede görüntüleneceği, boyutları, mobil veya web uyumlu olmaları gibi kıstaslar bulunur. Tüm bu düzenlemeler için de İçerik Yönetimi >> Slider Yönetimi alanı kullanılır.

Panel, dil seçimi yapmanıza ve görsel eklemenize olanak tanır. Daha önce eklemiş olduğunuz slider görselleri de bu alanda yer alır.

Bu alanda Türkçe, İngilizce ve diğer desteğini vermiş olduğumuz dil seçenekleri kullanılabilir. Her dil seçimine özgü tasarlanmış slider kendi sayfasında gösterilir. Yani Türkçe dil seçimi yaptığınızda Türkçe içerikli sliderlar listelenirken, İngilizce dil seçimi yaptığınızda İngilizce içerikli sliderlar listelenir.

Üstelik slider görsellerini kaydetme işlemi de çok kolay! Sürükle bırak yöntemi ile saniyeler içinde birçok görsel yükleyebilirsiniz.

Şimdi slider alanlarında nasıl düzenlemeler yapabileceğimizi inceleyelim.

Slider görselini sürükle bırak yöntemiyle veya Yükle butonuna tıkladıktan sonra bilgisayar üzerinde arama yaparak ekleyelim. Yüklenen slider üzerinde işlem yapalım.

Slider Görseli Düzenleme

Yüklenen slider görseli üzerinde düzenleme yapabiliriz.

Slider Adı alanına yüklediğiniz görsele vermek istediğiniz adı ekleyebilirsiniz. Bu alan opsiyoneldir.

Slider URL, müşterileriniz slidera tıkladıklarında yönlendirilecekleri sayfayı ifade eder. Mutlaka bir sayfa tanımlanmalıdır. Aksi halde slidera tıklayan müşteriler 404 Hata sayfasına yönlendirilir. Sitenin kategori veya ürün sayfalarına yönlendirme yapabilirsiniz. Linkin tamamını değil / sonrası alanı girmeniz yeterli olacaktır. Örnekteki slider görseli, müşterileri Elbise alt kategorisine atayacaktır.

faprika yazılımın dikkat çeken gücü ayrıntılarda gizli! Bir görselin mobil cihazlarda da üstün performans gösterebilmesi özellikle e-ticaret sitelerinde son derece önemlidir. Bu yüzden her platforma uygun slider ataması yapabilmenizi mümkün kıldık.

Böylece:

  • Bandwidth (trafik) tüketiminden tasarruf etmek,
  • Sayfayı hızlandıracak,
  • 3G hızında giren müşteriler için de iyi bir deneyim sunma şansını yaklayacaksınız.

Peki her platforma özgü görsel ataması nasıl yapılır?

Masaüstüne Uyumlu Slider Görseli

Önce, masaüstü cihaza uygun bir slider görseli inceleyelim:

İşaretli alanda görüldüğü gibi, slider için Masaüstü seçeneğine tik işareti eklenirse, görsel masaüstü cihazlarda gösterilir. Elbette görüntülenmesi için görselin Aktif olması gerekir.Masaüstü görselinin boyutu 1920X400 olarak sisteme tanımlıdır. Bu ölçü ile slider anasayfada şöyle görüntülenir:

Görüldüğü gibi sayfanın iki yanına dayalı bir şekilde konumlanmış. Peki bu boyutu özelleştirmek mümkün mü? Hemen bakalım…

Slider Ayarları

Yapılandırma >> Ayarlar >> Slider Ayarları alanında Slider Genişliği ve Yüksekliği alanlarına yeni değerler girerek özelleştirme işlemini gerçekleştirebiliriz.

E-ticaret sitenizin tarzına uygun şekilde boyutlandırma yapabilirsiniz.

Bu alan üzerinen başka düzenlemeler yapmak da mümkün.

Otomatik Geçiş Aktif seçeneğine tik eklediğinizde, sliderlar belli bir bekleme süresinin ardından otomatik olarak diğer slidera geçer. Slide Bekleme Süresi ile bu bekleme süresini artırıp azaltmak mümkündür. Slide Geçiş Süresi için de bir zaman belirleyebilirsiniz. Böylece geçiş hızını da daha hızlı veya daha yavaş olarak belirleyebilirsiniz.

Slide Geçiş Efekti seçimi de bu alandan yapılır. Slide, Fade, Cube, Coverflow, Flip seçeneklerini deneyerek e-ticaret sitenizdeki Slider geçişlerini özelleştirebilirsiniz.

Düzenlemeleri tamamladıktan sonra Kaydet butonuna tıkladığınızda uygulanan değişiklikler tüm sliderlar için geçerli olur.

Mobile Uyumlu Slider Görseli

Mobil slider görselinin sistemdeki boyutu 768×500 olarak tanımlıdır. Mobile uygun slider görsellerinden birini inceleyelim:

Görüldüğü gibi görsel için Mobil platform seçimi yapılmış. Böylece görselin bu boyuttaki hali yalnızca mobil cihazlarda görüntülenebilecek. Elbette görüntülenme için görselin Aktif olarak işaretlenmiş olması gerekir. Şimdi görselin mobil cihazlarda nasıl görüntülendiğine bakalım.

Görüldüğü gibi slider mobil cihazla tam uyumlu. Bu da web sitenizin hızını, müşteri deneyimini ve işlem hızını direkt etkiliyor!

Tablete Uyumlu Slider Görseli

Tablete uyumlu slider seçeneği de var! Böylece tüm platformlarda en doğru ölçülerde yer almak mümkün!

Sisteme tanımlı tablet slider ölçüsü 1200×396’dır. Dilerseniz şimdi de görselin tablette nasıl görüntülendiğine bakalım:

GÖRSEL EKLENECEK

Slider Silme

Sisteme eklenmiş bir sliderı silmek istediğinizde yapmanız gereken oldukça basit. Görselin sağ üst köşesinde yer alan çarpı işaretine tıklayarak kolayca silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sliderı Pasife Alma

Bazı durumlarda sliderı belli bir süre için yayından kaldırmanız gerekebilir. Silmeden sliderın yayından kaldırılmasının yolu pasife almaktır. Görsel düzenleme alanındaki Aktif kutucuğundan tik işaretini kaldırdığınızda slider pasife alınır. Böylece silmenize gerek kalmaz.

Sliderı Tüm Platformlarda Kullanma

Her platform için görsel tanımlayabileceğimizi gördük. Peki tüm platformlarda aynı boyutta görsel kullanmak mümkün mü? Elbette çoklu seçim yaparak tek bir görseli tüm platformlarda kullanabilirsiniz. Masaüstü, Mobil ve Tablet alanlarını toplu seçerek işlemi tamamlayalım.

Yukarı Çık