Tümü

E-ticaret’in Güncel Tüketici İstatistikleri

Faprika
E-Ticaret

2016 yılında KPMG tarafından, internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar baz alınarak yapılan tüketici araştırması sonucunda elde edilen raporda e-ticaret tüketici profillerinin değiştiği ve büyüdüğü gözlemlenirken, satılan ürün sayısı ve çeşitinde oluşan artış göze çarpıyor.

Araştırmadan dikkat çeken başlıklar şu şekilde; Türkiye’de sanal mağazadan yapılan alışverişlerde yoğunluk önceliklerine göre; Kitap, Müzik, Elektronik-Bilgisayar, Aksesuar, Gıda, Oyuncak-Oyun-Video Oyunları, Kadın Ayakkabı-Giyim ve Spor Malzemeleri olarak belirlenmiş.

Araştırmaya katılan müşteriler yılda ortalama 15 internet üzerinden alışveriş yapıyorlarmış. Bu verilere göre Türkiye’de, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrikadan daha çok sanal mağazalardan alışveriş yapılmakta.

Lüks eşyaların yüzde 55’ini, elektronik eşyaların da yüzde 72’sini alan erkeklerin, bu ürünlerde kadınları e-ticaret sitelerinden alışverişlerde geçtiğini görüyoruz. Erkekler ile kadınların internetten alışveriş yapma sıklığı birbirine çok yakın olsa da erkekler her bir işlemde ortalama 220 dolar harcarken kadınlar yaklaşık 151 dolar harcamışlar. Bunun başlıca nedeni, erkeklerin genellikle lüks eşya ve elektronik gibi daha yüksek fiyat d ilimlerindeki ürünleri, kadınların ise genellikle kozmetik ve gıda gibi daha düşük fiyat dilimlerindeki ürünleri satın almış olmaları.

Raporda dikkat çeken diğer sonuçlar aşağıdaki şekilde;​

– Son 1 yılda, araştırmaya katılanların yüzde 50’si kitap/müzik, yüzde 40’ı elektronik/bilgisayar, yüzde 38’i aksesuar, yüzde 34’ü gıda ve yüzde 33’ü oyuncak/oyun/video oyunu, yüzde 25’i kadın ayakkabı/giyim ve yüzde 25’i spor malzemeleri alışverişi yaptı.

– Erkekler en çok kitap/müzik (yüzde 49), elektronik (yüzde 46) ve ayakkabı (yüzde 37) satın alırken kadınlar kitap/müziğin (yüzde 50) ardından en çok ayakkabı (yüzde 47) ve kıyafet (yüzde 46) alıyor.

– Tüketiciler alışverişlerini yüzde 70 kendisi için, yüzde 27’si aile üyeleri için, yalnızca yüzde 3’ü arkadaşları için yapıyor.

– Alışverişlerin yüzde 40’ı yabancı orjinli marka/satıcı/internet sitesinden yapılmış.

– Alışverişlerin yüzde 33’ü perakende web sitesi, yüzde 30’u sadece e-perakende, yüzde 20’si marka/üretici web sitesi üzerinden yapılmış.

– Alışverişlerin yüzde 25’i bir gün içerisinde, yüzde 80’i ise bir hafta içerisinde düşünülüp gerçekleşti.

– Alınan ürün yüzde 35 oranında internet mağazasında bulundu, yüzde 25 arkadaşlardan duyuldu, yüzde 20 ise sosyal medyada görüldü.

– Ürün hakkında alışveriş öncesi kullanıcı yorumları yüzde 45 internet üzerinden, yüzde 55 markanın kendi sitesinden araştırıldı.

– Tüketicilerin yüzde 66’sı alacakları ürün için maksimum 1 saat araştırma yaptı.

– Alışverişte son karar verilirken yüzde 33 marka itibarı ve algısı, yüzde 25 fiyat düzeyi ve promosyon, yüzde 18 ürün özellikleri ile yüzde 15 internet yorumları etkili oldu.

– Tüketicilerin yüzde 45’i güven duyduğu, yüzde 25’i ise en iyi fiyatı veren kanaldan ürününü aldı.

– Bir internet alışveriş sitesine olan güven yüzde 65 bilinirliği ve itibarı, yüzde 60 hakkındaki yorumlar, yüzde 40 ise kullanıcı uyumlu, kolay ve bilgilendirici bir ara yüzü olmasına bağlanıyor.

– İnternet alışverişlerinde, tüketicilerin yüzde 56 laptoplarını, yüzde 13 akıllı telefonlarını, yüzde 5’i tabletlerini tercih etti.

– Laptop tercih edenlerin yüzde 55’i ürünü incelemenin ve ödeme yapmanın daha kolay olduğunu düşünüyor. Telefondan alışveriş yapanların yüzde 65’i her an yanında olduğu için bu yöntemi kullandığını söylüyor. Tabletten yapanlar ise yüzde 25 oranında markanın/perakendecinin kendi uygulamasını kullandığı için tercih ediyor.

– Tüketicilerin yüzde 75’i mağazadayken, akıllı telefonundan aradığı ürünü kontrol ediyor. Bunun en büyük sebebi diğer kanallarla fiyat karşılaştırması yapmak.

– Araştırmaya katılanların yüzde 67’si mağazaya gitmek yerine internetten alışveriş yapma nedenini, ?7/24 alışveriş imkanı’ diye açıklıyor. Yüzde 60’ı fiyatları karşılaştırabildiği için tercih ettiğini söylüyor. Yüzde 50’si zamandan tasarruf ettiğini belirtiyor. 7/24 alışveriş imkanının yanında kadınlar zamandan tasarruf etmek için internetten alışverişi tercih ederken erkekler fiyat karşılaştırabilme imkanına önem veriyor.

– Mağazaya gidenlerin yüzde 60’ı ürünü görmek istiyor. Yüzde 20’si kişisel verilerini paylaşmak istemediği için mağazadan alışveriş yapıyor.

– Sanal mağaza alışverişlerinin yüzde 93’ü kredi kartlarıyla yapılıyor.

– E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerinin yüzde 61’i internet perakendecilerinin müşteri bilgilerini korumaya (kişisel veriler), yüzde 33’ü marka hikayelerine, gıda ve ürün güvenliğine, toplum sağlığı ve yararına yani sürdürülebilir ve bir üretim ve tüketime odaklanılmasını istiyor.

Diğer Yazılar

Mesaj atın arayalım!

Bize bir e-posta atın ve projeniz hakkında bilgi verin ya da sadece merhaba deyin!
En kısa sürede size geri döneceğiz.
Ar-Ge Merkezi
YTÜ İkitelli Teknopark,İç Kapı No: 1/Z,Başakşehir – İstanbul
Telefon: +90 850 333 1 523
E-Posta: info@faprika.com
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Yukarı Çık