Tümü

E-Ticaret için İçerik Pazarlamayı Kullanmanın 3 Etkili Yolu

Faprika
E-Ticaret

İster elektronik, ister el yapımı ürünler satıyor olun, içerik pazarlaması online ortamda müşteri yaratmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Günümüzde e-ticaret şirketleri, marka tanınırlıklarını artırmak ve ziyaretçilerini etkilemek için düzenli olarak içerik pazarlamasını kullanıyor.

İçerik pazarlaması, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak yerine, kitlenizi eğlendiren veya bilgilendiren veriler sağlar. Bu stratejinin arkasındaki fikir, işletmeler karşılığında hiçbir şey istemeden sürekli olarak değerli içerik sunarsa, okuyucuların sadık müşteriler haline gelerek yanıt vermesidir.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizi çeken ve ilgilendiren yüksek kaliteli, orijinal içerik oluşturmaya odaklanır. Potansiyel müşterilerle çok fazla satış yapmadan iletişim kurmayı amaçlayan kesintisiz bir pazarlama şeklidir. İçerik pazarlama çalışmaları küçük işletme sahiplerinden en büyük e-ticaret perakendecilerine kadar herkes tarafından kullanılıyor.

İstenmeyen e-postalar ve yıkıcı reklamlar dünyasında içerik pazarlaması, tüketicilere değerli içerik, yani onları durduran, düşündüren ve harekete geçiren içerik sağlamayı amaçlar. Harika içerik olmadan pazarlama imkânsızdır. Peki neden e-ticaret için bu kadar değerli?

E-ticaret şirketleri neden içerik pazarlamasına ihtiyaç duyar?

Sattığınız ürün ne olursa olsun içerik, pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Değerli, ücretsiz içerik oluşturmak ve paylaşmak, potansiyel alıcılarda güven oluşturur. Aynı zamanda müşterileri meşgul ederek onlara sosyal medyada paylaşacakları veriler verir.

İçerik pazarlaması ayrıca potansiyel iş fırsatları elde etmenize ve onları sadık müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur. Ancak, potansiyel müşterileri tekrar eden alıcılara dönüştürecek içeriği nasıl oluşturabilirsiniz? E-ticaret şirketlerinin çevrimiçi varlıklarını geliştirmek ve nitelikli trafiği dönüştürmek için içerik pazarlamasını nasıl kullanabileceğine bir göz atalım.

  • “Nasıl yapılır” (how to) videoları oluşturun

Videolar, müşterilerin ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine olanak tanır ve çoğu zaman metinden daha ilgi çekicidir. Niş bir ürün satıyorsanız, videolar ürünün nasıl kullanılacağını göstermenin ve çeşitli özellikleri ve faydaları açıklamanın harika bir yoludur. Videolarınızda, potansiyel müşterileri bilinçli alıcılara dönüştürmek için soruları tahmin edebilir ve yanıtlayabilirsiniz. Birçok içerik üreticisi İnstagram gibi platformlar üzerinden canlı yayın etkinlikleri düzenlemekte ve ürünlerini ya da hizmetlerini, film ya da albümlerini bu yolla insanlara duyurmaktadır.

  • Ürünlerinizin fotoğraflarını ekleyin

Bir e-ticaret sitesi olarak ürün satıyorsunuz. Bu noktada ürünlerinizin yaratıcı resimlerini içerik stratejinize dahil etmeniz gerekmektedir. Şirketinizin blogunda ve İnstagram’da görsel kullanmak, müşterileri daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecektir. Yararlı içeriği yüksek kaliteli görsellerle birleştirmek, müşterileri markanızla bağlantı kurmaya teşvik eder.

Örneğin ev dekoru satıyorsanız, her mevsim için nasıl dekore edileceğine dair bir blog yazısı oluşturun. Gönderinizde ürünlerinizin güzel resimlerinin yanı sıra ipuçları ve püf noktalarına yer verin. Bu, okuyuculara yalnızca yararlı tavsiyeler sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ürünlerinizi evlerinde görselleştirmelerine ve satın almaları için onlara ilham vermelerine yardımcı olacaktır.

  • Aktif bir adres olun

Alanınızda bir otorite olmaktan korkmayın. Sektörünüz ve trendlerinizle ilgili içerik yayınlarsanız, müşteriler soruları olduğunda sitenize dönecektir. Bu sayede alıcılarla güven oluşturma konusunda uzun bir yol kat edebilirsiniz. İçeriğinizi çevrimiçi bir medya merkezine dönüştürmek, e-ticaret sitenize trafik çekecektir. Hatta diğer güvenilir sitelerden bazı etkileyici backlinkler alabilir ve SEO başarınızı artırabilirsiniz.

Başka sitelerden backlink bağlantıları almak hem o siteleri ziyaret eden kimseleri sitenize çekmenize, hem de arama motorları nezdinde itibarınızı artırmanıza imkan tanıyacaktır.

E-ticaret siteleri içerik pazarlamasından nasıl yararlanır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) başarısı, herhangi bir sektör için içerik pazarlamasının en büyük faydalarından biridir. Blog gönderileri ve infografikler gibi orijinal içerikler oluşturduğunuzda, içeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) en iyi sonuçlara ulaşmasına yardımcı olacak anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. İnsanların ürününüzü ararken genellikle hangi anahtar kelimeleri aradığını araştırın ve organik sıralamanızı artırmak için bunları içeriğiniz boyunca kullanın.

İçerik pazarlaması ayrıca, hedef kitlenizle güven oluşturmanıza ve ilişkiler geliştirmenize olanak tanır. Sürekli olarak yararlı bilgiler sağlarsanız, insanlar sizi alanınızda uzman ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görür. İnsanların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan faydalı içerikler oluşturarak, meslektaşlarınız ve potansiyel müşteriler için güvenilirlik kazanacaksınız. Yararlı içerik, nişinizdeki diğer işletmeler ve endüstri uzmanlarıyla ağ oluşturma fırsatlarına da kapı açar. Rakip olmayan markalarla işbirliği yapmak aynı zamanda nüfuzunuzu artırır ve sektörünüzde derinlik elde etmenizi sağlar.

Diğer Yazılar
Faprika
Tek Panelden Tüm Operasyon Sürecini yönetmek İsteyenlerin Adresi Faprika e-ticaret