Faprika E-Ticaret E-Mail Ayarları Yapılandırma

E-Ticaret E-Mail hizmetinizi Faprika profesyonel gelişmiş e-ticaret sisteminden alıyorsanız mail.yandex.com.tr adresinden ilk adım olarak mail adresinize en az 1 defa giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Eğer Faprika tarafından kurulmuş bir mail adresiniz yok ise buraya tıklayarak, mail adresi kurulumu için destek talebi oluşturabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen kullanıcı sözleşmesi ekranında, kaydı tamamla diyerek ilerleyiniz.

Eğer karşınıza bu ekran çıkmıyorsa hesap daha önceden onaylanmış demektedir. Kurulum için bir sonraki adımdan devam edebilirsiniz.

Mail adresinize ait kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra, Faprika panelinize giriş yaparak YAPILANDIRMA >> E-POSTA HESAPLARI alanına giriş yapınız.

Giriş yaptıktan sonra, sitenizde örnek olarak açılmış olan test mail adresinin üzerine tıklayarak içerisine giriş yapınız. Eğer açık değil ise, YENİ EKLE diyerek yeni bir alan oluşturabilirsiniz.

Test maili içerisine girdiğinizde, istenilen gerekli parametreleri sitenize uygun bir şekilde doldurunuz.

  • E-Posta Adresi : Tarafınıza açılmış mail adresi
  • E-Posta Adı : Müşteriye gönderilecek olan mailin adı
  • Sunucu Adresi : smtp.yandex.com.tr
  • Sunucu Bağlantı Noktası : 587
  • Kullanıcı Adı : Tarafınıza açılmış mail adresi
  • Şifre : Tarafınıza açılmış mail adresinin şifresi
  • SSL : Aktif

Bu bilgileri doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra, Kaydet ve Devam Et diyerek Test E-Postası gönder alanından kendinize bir test maili gönderiniz. Eğer test e-postası gönderimi başarılı değil ise, lütfen eğitim içeriğine baştan başlayarak, atladığınız bir alan olup olmadığını kontrol ediniz.

Eğer test işlemi başarıyla sonuçlandıysa, kuyruğu aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

SİSTEM >> ZAMANLANMIŞ GÖREVLER tabına giriş yaparak E-Posta Gönder görevini düzenle diyerek aktif hale getirmeli ve 1 sefer çalıştır demeniz gerekmektedir.

Bu işlemden sonra, otomatik olarak mesaj şablonları alanında aktif olan tüm mesaj şablonlarınız sipariş durumlarına göre müşterilerinize otomatik olarak iletilecektir.

NOT : Faprika tarafından verilen mail adresleri toplu mail(kampanya vb.) gönderimleri için uygun değildir.  Bu tür mail gönderimleri için bu işlemi gerçekleştiren farklı firmalar ile görüşmeniz çok daha faydalı olacaktır.