Captcha V3 Kurulumu

Captcha V3 Nedir?

reCAPTCHA v3 sitenizi kullanıcıya herhangi bir işlem yaptırmadan en güvenli şekilde korur iken sizede oluşturduğu puanlar ile web siteniz üzerinde çeşitli kararlar alabilmenizi sağlar.

Neden Captcha V3 Kullanmalıyız?

Genelde her Web sitesinde bir iletişim formu bulunmaktadır. Kötü niyetli ziyaretçiler Web sayfanızdaki iletişim formunu görüp size kötü deneyimler yaşatmak için iletişim formunuz üzerinden bir saldırıda bulunabilirler. İletişim formunun sürekli doldurulup “Tamam” butonuna basıldığını düşünelim. Böyle bir senaryoda belki de binlerce mail alacaksınız ve bu iletişim istekleri “Spam”, yani gereksiz iletişim istekleri olacaktır. Bu şekilde Web siteniz anlık, belki de geçici olarak devre dışı bırakılacaktır. Bu tip durumların önüne geçebilmek için Captcha V3 kullanmalıyız.

Captcha V3 Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle web tarayıcınızdan https://www.google.com/recaptcha adresini görüntüleyin;

  • Google hesabınızı aktif hale getirin,
  • Get reCAPTCHA butonuna tıklayın,
  • reCAPTCHA için etiket oluşturun, web sitenizin ismini de yazabilirsiniz,
  • reCAPTCHA türünü seçin,
  • reCAPTCHA eklemek istediğiniz web projenizin adresini yazın,
  • reCAPTCHA Hizmet şartlarını kabul edin,
  • Site anahtarı ve gizli anahtarı not edin.

Captcha V3 Faprika Kurulumu

Hesap nasıl oluşturulur adımının son maddesinde verilen site anahtarı ve gizli anahtarı Faprika Panelinde “Yapılandırma >> Ayarlar >> Genel Ayarlar” sekmesinde sayfanın en alt kısmında bulunan ilgili yerlere yapıştırıp “Aktif”i seçerek kaydedelim.

Captcha V3 entegrasyonunu sağladık. Şimdi  Captcha V3 tarafından bot saldırılarına karşı korunmasını istediğimiz sayfaları aynı panelde bulunan “Üye Girişi Sayfasında Göster”, “Üye Ol Sayfasında Göster” ve “Bize Ulaşın Sayfasında Göster” seçeneklerini aktif hale getirerek sağlayabiliriz. Böylece ilgili sayfanın sol alt kısmında da ekstra olarak Captcha V3 logosu yer alacaktır.

Yukarı Çık