Özel Sayfa Yönetimi

Online mağazanızın bilgi veren bazı sayfaları bulunur. Hakkımızda, Bize Ulaşın, Kullanım Koşulları, Gizlilik Sözleşmesi gibi hemen hemen her e-ticaret sitesinde rastladığımız sayfalar bulunur. Müşterilerin inceleyebileceği bu sayfalar sitenize olan güveni güçlendirir.

Panelde bizi arama alanı ve daha önce eklenmiş sayfa adlarının listelendiği bir bölüm karşılar. Bu sayfaların üzerine tıklayarak kolayca düzenleme alanına geçebiliriz.

Yeni Sayfa Ekleme

Yeni bir sayfa eklemek istediğimizde ise Yeni Ekle butonuna tıklayarak kolayca oluşturma işlemine geçebilirsiniz.Yeni sayfa eklemek istediğimizde de alışkın olduğumuz düzenleme paneli ile karşılaşıyoruz. Bu alanda Sayfa Bilgileri ve SEO Bilgileri alanları bulunuyor. Dilerseniz bu alanlarI bir örnek üzerinden tek tek inceleyelim.

Dil Seçimi

Açacağınız sayfa Türkçe olacaksa, Standard veya Türkçe seçimi yapabilirsiniz. İkisi de aynı işlevi görmektedir. İngilizce alanına, İngilizce içerik ekleyebilirsiniz. Elbette dil seçenekleri bunlarla sınırlı değil. Destek ekibimizle iletişime geçerek alternatif dil tercihlerini sitenize ekleyebilirsiniz.

Sayfa Adı

Sayfa Adı ‘Teslimat ve İade’ olan bir sayfa açalım.

Açıklama

Açıklama alanına, sayfada yer almasını istediğimiz içeriği ekleyelim. Bu içeriğin düzenlenmesini aynı panel üzerinden kolayca gerçekleştirebiliriz. Bazı kelimeleri bold yapabilir, altını çizebilir, link atayabilir, görsel ekleyebilir ve yazı tipini belirleyebilirsiniz.

Aktif

Aktif seçeneği işaretlendiğinde, bu sayfa footer alanında görüntülenebilir hale gelir. Ancak Aktif seçeneği kaldırılırsa sayfa görüntülenmez.

Navigasyon Menüde Göster

Ziyaretçilerin web sitenizde kaybolmasını engelleyen ve bu yönüyle de bir çeşit site haritası olan navigasyon menüsünde söz konusu sayfanın görüntülenmesini isterseniz hemen yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekir.

Footer 1, 2, 3, 4, 5. Kolon

Oluşturduğunuz sayfanın hangi footer kolonunda görüntülenmesini istiyorsanız, o alanı seçmeniz gerekir. Örneğin biz sayfanın 4. kolonda görüntülenmesini seçelim.

Hemen anasayfanın footer alanında nasıl görüntülendiğine bakalım.

Ürün Detay Tab

Ürünn detay tabları, ürün detay sayfalarında yer alan ve müşterilerin inceledikleri ürünlerle ilgili daha fazla detaya ulaşmalarına imkan sunan alanlardır. Kullanılması tavsiye edilir çünkü ürün sayfasında inceleme yapan müşteriler, ürün detay tablarını da inceleyerek daha fazla bilgi edinebilir. Üstelik içerik anlamında daha dolu bir ürün detay sayfası satışlarınıza da olumlu etki edecektir.

Bu alanı işaretlediğinizde, oluşturduğunuz sayfa ürün detay tabları arasında yerini alır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Ürün detay sayfasıyla uyumsuz bir sayfanın bu alanda yer alması hoş gözükmeyecektir. Örneğimizde oluşturduğumuz ‘Teslimat ve İade’ ürün sayfasında yer alabilecek bilgilendirici bir sayfadır. Bu nedenle seçeneği işaretleyerek, açılan sayfanın ürün detay tabları arasında yerini almasını sağlayabiliriz.

Görüldüğü gibi ürün detay sayfasına ‘Teslimat ve İade’ sayfasını eklemiş olduk.

Sıra

Footer kolonunu belirledik. Peki sayfa kaçıncı sırada görüntülenecek? Eğer en yukarda görünmesini istiyorsanız, diğer sayfalardan küçük bir rakam vermeniz gerekir. 0 veya negatif (-) sayılar kullanarak oluşturduğunuz sayfanın en üstte görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin yeni oluşturduğumuz sayfayı 3. footer alanının 1. sırasına taşıyalım.

Bakalım bu değişiklik footer alanına nasıl yansıyacak?

Görüldüğü gibi bir önceki örnekte Yardım alanında yani 4. footer kolonunda yer alan sayfa, bu düzenleme ile 3. footer alanına ve birinci sıraya geçti. Sitenize uygun düzenlemelerle siz de sayfaların konumlarını kolayca belirleyebilirsiniz.

Sayfa Şablonu

Sayfa Şablonu alanında Varsayılan Şablon veya Navigasyonlu Sayfa seçimlerinden birini tercih edebilirsiniz. Tercihlerin nasıl görüntüleneceğine birlikte göz atalım.

Varsayılan Şablon seçimi yapalım:

Navigasyonlu Sayfa seçiminde ise sayfa görüntüsü şu şekilde olacak:

Görüldüğü gibi navigasyonlu sayfa seçiminde sayfanın sol alanına bir menü eklendi.

SEO Bilgileri

Sayfa ile ilgili düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra düzenlenmesi gereken bir diğer alan da SEO alanı olarak karşımıza çıkar.

Meta Anahtar Kelimeler

Seçili ürünler için toplu meta anahtar kelime girişi sağlanır.

Meta Açıklama

Seçili ürünler için toplu meta açıklaması girişi sağlanır. Seçtiğiniz ürünlere 155 karakter ile en uygun meta açıklamayı topluca yazabilirsiniz.

Sayfa Başlığı

Seçili ürünler için toplu sayfa başlığı sağlanır. Seçtiğiniz ürünlere 65 karakter ile en uygun sayfa başlığını yazabilirsiniz.

Düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra aynı işlem sayfasında kalmak için Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer listeye geri dönmek isterseniz Kaydet butonuna tıklayarak işlemi başarıyla sonlandırabilirsiniz.

Sayfayı Pasife Alma

Sisteme kayıtlı bir sayfayı pasife almak için düzenleme alanında yer alan Aktif seçeneğinin yanındaki kutucuğun işaretini kaldırıp Kaydet butonuna tıklamak yeterli olacaktır.

Sayfayı Silme

Silmek istediğiniz sayfanın yine düzenleme alanına geçmeniz, ardından sağ üstte yer alan Sil butonuna tıklayarak silme işlemini tamamlamanız yeterli olacaktır.

Yukarı Çık