Mesaj Şablonları Yönetimi

Mesaj Şablonları Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kullanıcılarınıza yapmış olduğu siparişlerin oluşturulduğunu, onaylandığını, kargoya verildiğini vb. gibi bilgilerin gönderimini sağlayabileceğimiz alandır. Yani özetle siparişlerin hangi aşamada olduğunun bilgisini kullanıcıya(müşteriye) otomatik olarak iletmemizi sağlar.

Mesaj Şablonları Nasıl Aktif Edilir?

“İçerik Yönetimi >> Mesaj Şablonları” adımlarını izleyelim, bu alandan hangi işlemi yapmak istiyorsak seçelim ve doldurmamız gereken alanları birlikte inceleyelim.
Örneğin; müşteri sipariş verdiği zaman siparişin başarılı olarak oluşturulduğu hakkında bildirim(mail) gönderilmesini istiyoruz. Bunun için ilk önce “Konu” sütununda “Sipariş Oluşturuldu” yazısına tıklayalım.

Bizi aşağıdaki ekran karşılayacaktır. Bu ekranda neler yapabileceğimizi inceleyelim.

Simgeler: İçeriğe ekleyebileceğimiz mağaza, kullanıcı ve sipariş vb. bilgilerinin bulunduğu alandır. “Göster” diyerek bu parametrelere erişebiliriz. İçeriğe eklemek istediğimiz verinin üstüne tıkladığımız zaman bu veri önbellekte kopyalanır ve içerik kısmına direkt olarak yapıştırabilirsiniz.


Şablon Adı:
“Mesaj Şablonları” ekranında bu şablonun görünen ismidir, değiştirilemez.

Sms Aktif:
Bu içeriği sms olarak da göndermek isterseniz bu alanı işaretleyebilirsiniz.

Push Aktif:
Bu içeriği push bildirimi olarak da göndermek isterseniz bu alanı işaretleyebilirsiniz.

Hemen Gönder:
Bu bildirimin müşteriye hemen gönderilmesini istemiyorsak bu bölümü pasif hale getirdikten sonra istediğimiz süreyi saat veya gün olarak belirleyebiliriz.


Kullanıcı Grubu Kısıtlaması: Bazı kullanıcılara bu bildirimlerin gitmesini istemiyorsak bu alandan kısıtlama yapabiliyoruz.

Bcc: Mailde kullanılan BCC alanı ile aynıdır. Mailin gizli bir kopyasını, istenilen bir mail adresine de aynı zamanda iletebilirsiniz. Siparişlerden haberdar olmak isterseniz, bu alana kendi mail adresinizi de yazabilirsiniz.

Konu: Gönderilecek olan bildirimin konu başlığıdır.

İçerik: Müşteriye iletilecek mesaj bu bölümde yer almaktadır. İçerik bölümündeki yazılar varsayılan olarak oluşturulmuş bir şekilde karşımıza gelecektir. Eğer bu yazıya ilaveten eklemek istediğiniz mesajlar olursa bu editörden işlemi yapıp kaydedebilirsiniz.

Sms İçerik: Gönderilecek olan Sms’in içeriğine müdahale edebileceğimiz alandır.

Push İçerik: Gönderilecek olan Push bildirimlerinin içeriğine müdahale edebileceğimiz alandır.

Uyarı: Bu gönderimlerin hatasız bir şekilde iletilebilmesi için E-posta hesap ayarlarınızın tanımlı olması gerekmektedir. E-posta ayarlarınızı yapmak için Faprika E-Ticaret E-mail Ayarlarını Yapılandırma adlı eğitimimizden de yararlanabilirsiniz.

Eğer mail haricinde sms bildirimlerinin de gönderilmesini istiyorsanız Telsam başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.