Toplu Ürün Güncelleme

Toplu İşlemler>>Toplu Ürün Güncelle alanında pek çok işlemi kolayca gerçekleştirebiliriz.

Bu da zaman kazanmak ve işlemleri tek bir tuş ile gerçekleştirmek adına son derece faydalı. Toplu işlem yapmanız gerektiğinde bunun için arama alanına ilgili terimi yazmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte gelişmiş arama ayarlarını da kullanabilirsiniz. Ürün Tipi, Durum, Stok Miktarı, Kategori, Marka, Tedarikçi, Ürün Etiketi, Alış ve Satış Fiyatı alanlarını kullanarak arama gerçekleştirebilirsiniz.

Arama terimi alanın listelemek istediğiniz ürünleri en iyi ifade eden kelimeyi yazabilirsiniz. Örneğin tüm ayakkabılar için bir arama yapacaksanız bu alan Ayakkabı yazmanız yeterli olacaktır.

Gelişmiş Arama alanı son derece ayrıntılı bir liste sunar.

 • Kategorisiz Ürünler,
 • Markasız Ürünler,
 • Tedarikçisiz Ürünler,
 • Resimsiz Ürünler,
 • Resimli Ürünler,
 • Varyasyonsuz Ürünler,
 • Varyasyonlu Ürünler,
 • Tüm Varyasyonları Stoklu Ürünler,
 • En Az Bir Varyasyonu Stoksuz Ürünler,
 • Tek Varyasyonu Stoklu Ürünler,
 • Özelliksiz Ürünler,
 • Özellikli Ürünler,
 • Sayfa Başlığı Girilmemiş Ürünler,
 • Sayfa Başlığı Girilmiş Ürünler,
 • Meta Anahtar Kelime Girilmemiş Ürünler,
 • Meta Anahtar Kelim Girilmiş Ürünler,
 • Meta Açıklama Girilmiş Ürünler,
 • Dış Ürünler Hariç,
 • Sadece Dış Ürünler

Bu seçimlerden birini tercih ederek, ilgili ürünlerin listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Ürün Tipi üzerinden bir arama gerçekleştirmeniz de mümkündür. Bu alanda,

 • Normal Ürün
 • Gruplanmış Ürün
 • Serili Ürün seçenekleri bulunur.

Durum ise aktif/pasif ürün listelemesi yapacağınız zaman kullanabileceğiniz bir alandır.

Stok Miktarı seçeneğine belli bir stok aralığı girerek ürün listelemesi yapabilirsiniz.

Yine Kategori bazlı bir arama da bu panel üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Panel aynı zamanda size Marka, Tedarikçi, Ürün Etiketi ve Alış/Satış Fiyatı üzerinden ürün listeleme imkanı sunmaktadır.

Arama alanından ürünlerinizi listeledikten sonra düzenlemek istediğiniz başlıklar üzerinden tek tek işlem yapabilirsiniz.

Toplu güncellemek istediğiniz ürünleri listelediğinizi farz edelim. Panel üzerinden hangi işlemleri gerçekleştirebileceğinizi tek tek inceleyelim. Ancak bu değişikliklere başlamadan önce mutlaka kontrol etmeniz gerektiğinizi hatırlatalım. Çünkü bu sayfada yapılacak işlemler geri alınamaz, tek tek düzenleme yapmak gerekir. Bu nedenle işlemleri kaydetmeden önce mutlaka kontrol etmek gerekir.

Ürünler listelendikten sonra sistem üzerinde işlem yapabileceğiniz 4 ana alan sunar.

 1. Ürün Bilgileri
 2. Stok Bilgileri
 3. Fiyat Bilgileri
 4. Kategori/Marka
 5. SEO Bilgileri

Görüldüğü gibi sistem, Katalog alanı ile ilgili toplu işlem yapmamıza imkan tanıyan kolay bir panele dönüştü.

1. ÜRÜN BİLGİLERİ

Toplu güncelleme yapmak istediğiniz ürünleri listeledikten sonra panelin biraz aşağısında ne tür işlemler yapabileceğinizi kolayca görebilirsiniz. İlk başlık Ürün Bilgileri olarak karşımıza çıkar.

Düzenleme yapmak istediğiniz başlığın yanındaki kutucuğu MUTLAKA işaretlemeniz gerekir. Ardından KAYDET tuşuna basarak düzenlemeyi tüm ürünler için gerçekleştirmiş olursunuz. Bu işlemler tüm başlıklar için geçerlidir.

Ürün Tipi

Normal, Toplu ve Gruplandırılmış Ürün seçimlerinden birini yapabilirsiniz.

Tek Satılabilir

İşaretleme/İşareti kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşaretle alanını seçerseniz, ürünler tekil satılabilir işlemini aktif etmiş olursunuz. İşareti kaldır alanını seçerseniz, ürün otomatik olarak PASİF hale gelecektir. Sadece admin panelinden kontrol sağlayabilirsiniz, müşteri arayüzünde gösterilmez.

Bu alanda seçiminizi yaptıktan sonra işlemin çalışması için aşağıda paylaşılan görseldeki gibi kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir. Ardından KAYDET Sekmesine tıklamalısınız.

Tedarikçi

Hiçbiri seçeneğini veya sisteme önceden eklemiş olduğunuz tedarikçilerden birini seçebilirsiniz. Özellikle XML çalışmalarında kullanılmasını tavsiye ettiğimiz özelliklerden biridir.  Eğer XML yüklemesinden sonra tedarikçi belirtirseniz, ilerleyen süreçte ürünleri topluca seçimlerip işlem yapabilirsiniz.

Bu alanda seçiminizi yaptıktan sonra işlemin çalışması için aşağıda paylaşılan görseldeki gibi kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir. Ardından KAYDET Sekmesine tıklamalısınız.

Ürün Etiketleri

Ürün Etiketi seçimi yapabileceğiniz gibi Etiketi Ekle/Çıkar işlemini de uygulayabilirsiniz. Bu alanda seçiminizi yaptıktan sonra işlemin çalışması için aşağıda paylaşılan görseldeki gibi kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir. Ardından KAYDET Sekmesine tıklamalısınız.

Ürün Vitrinleri

Ürün vitrini seçimi yapabileceğiniz gibi Vitrine Ekle/Çıkar işlemini de uygulayabilirsiniz. Müşteri Arayüzünde sergilenen BANNER ve ÜRÜNLERİNİZİ yüklediğiniz alanı ifade etmektedir. Daha önceden sisteme eklemiş olduğunuz Vitrin Adını seçmeniz gerekir. (Vitrin adı eklemek için bakınız)

Müşteri Arayüzünde sergilenen BANNER ve ÜRÜNLERİNİZİ yüklediğiniz alanı ifade etmektedir. Daha önceden isim vermiş olduğunuz Vitrin Adını seçmeniz gerekiyor.

Arama Terimleri

Arama terimleri, listelediğiniz ürünler ile ilgili ortak bir arama terimi girmek istediğinizde düzenleyeceğiniz bir alandır. Bu alan üzerinden Arama Terimi Ekle / Çıkar işlemleri gerçekleştirilebilir.  Ekleme yapılacaksa mutlaka kutucuğun görseldeki gibi işaretlenmesi gerekir. Düzenleme yaptıktan sonra KAYDET butonuna tıklamanız gerekir.

Yönetici Notu

Sadece sizin görüntüleyeceğiniz notlar ekleyebilirsiniz. Kutucuğu işaretledikten sonra notunuzu girip KAYDET butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Yorumlara İzin Ver

İşareti eklediğiniz yorumlara izin verilirken, işareti kaldırdığınızda yorumlara izin verilmez.

Beden Tablosunu Göster

İşareti eklediğinizde Beden Tablosu gösterilirken, işareti kaldırdığınızda beden tablosu gösterilmez. Bu alan ürün detay sayfasındaki Beden Tablosunu ifade eder. Düzenleme yaptıktan sonra KAYDET butonuna tıklamanız gerekir. Ürün sayfasında bu düzenlemenin nasıl görüntülendiğine bakalım:

Beden tablosunun ürün sayfasında nasıl görüntüleneceğine bakalım:

Video Otomatik Oynatma Aktif

İşareti eklediğinizde Video Otomatik Oynatma özelliğini aktif etmiş olursunuz.

Geçerlilik Başlangıç Tarihi

Seçtiğiniz ürünler belli tarihler arasında yayına alınır. Ürünlerin başlangıç tarihini bu alandan seçebilirsiniz.

Geçerlilik Bitiş Tarihi

Seçtiğiniz ürünler belli tarihler arasında yayına alınır. Ürünlerin bitiş tarihini bu alandan seçebilirsiniz.

Aktif

İşaret eklendiğinde, seçili listedeki pasif ürünler de dahil tüm ürünler aktif olacakken, işaret kaldırıldığında tüm ürünler pasif hale dönüşür.

2. STOK BİLGİLERİ

Stok Bilgileri alanı da toplu güncelleme için stok ile ilgili ulaşacağınız kısayol seçimlerini içerir. Toplu işlem yapacağınız başlığın yanındaki kutucuğa tik koyduktan sonra düzenleme yapmanız ve ardından KAYDET butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Stok Yönetim Biçimi

Ürünler için toplu şekilde stok takip et/ takip etme seçimi yapılabilir.

Stok Hareketleri

Stok hareketi kaydet/kaydetme seçimi ile stoklarınızın otomatikman kaydedilmesine izin verebileceğiniz gibi kaydedilmemesini de sağlayabilirsiniz.

 • Stok Hareketlerini Kaydet

Stok Hareketlerini Kaydet seçimi yapılırsa, kullanıcıların her siparişinin ardından stok miktarı otomatik olarak azalar. Siz de admin panelinde bu değişimi görüntüleyebilirsiniz.

 • Stok Hareketlerini Kaydetme

Stok Hareketi Kaydetme seçimi yapılırsa, stok girilmese dahi ürün her zaman satışa açık olur. Eğer sınır stok sayısına sahip ürünler düzenlenecekse bu alan işaretlenmemelidir.

Stok Durumunu Göster

Stok Durumunu Göster seçimi yapılırsa, stok durumu bilgisi seçili tüm ürünler için müşterilere gösterilirken, işaret kaldırıldığında müşterileriniz stok durumunu görüntüleyemez. İşaretle seçimini yaparsanız ürün detay sayfasında, STOKLARIMIZDA ibaresi yer alacaktır.

Hemen ürün sayfasında ‘Stoklarımızda’ yazısının nasıl görüntüleneceğine bakalım:

Stok Miktarını Göster

İşaretlediğinizde stok miktarı bilgisi seçili tüm ürünler için müşterilere gösterilirken işaret kaldırıldığında müşterileriniz stok miktarını görüntüleyemez.

Bu alan işaretlendiğinde söz konusu ürünlerin stok bilgisi rakamla ifade edilmeye başlar. ‘Son 3 Ürün’ gibi… Ve satın alma yapıldıkça ilgili stok miktarı düşer. Dilerseniz, bir örnekle bilginin ürün sayfasında nasıl konumlandırılacağına bakalım:

Stok Tükendiğinde

Ürünlerin stokları tükendiğinde otomatik olarak pasife alınmasını sağlayabileceğiniz gibi hiçbir şey yapma seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Bu alanda HİÇBİR ŞEY YAPMA seçeneğini aktif ederseniz, ürün için girdiğiniz stok miktarı bittiğinde aşağıda paylaşılan görseldeki gibi TÜKENDİ ibaresi otomatik olarak gelmektedir.

Miktarın Altında Yöneticiye Bildir

Ürünlerin stokları belli bir miktarın altına indiğinde yönetici bilgilendirilir. Eğer bilgilendirme almak istemiyorsanız bu alanı 0 (sıfır) olarak bırakabilirsiniz.

‘Gelince Haber Ver’ Aktif

Özellik işaretlendiğinde, seçili ürünleri satın almak için bildirim alma talebinde bulunan müşterilere bildirim gönderilir.

Miktarın Üstünde Takipçiye Bildir

‘Gelince Haber Ver’ seçeneğini aktif ettiğiniz ürünler müşteriler tarafından işaretlenebilir. Böyle durumda stok güncellendiğinde bu müşterilere bildirim gider. Ancak stoku 1 artan ürün için sayıca fazla müşteriye bildirim göndermek müşterilerinizin hayal kırıklığı yaşamasına yol açabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için stoka miktar üstü tanımlaması yapabilirsiniz. Örneğin en az 3 ürün olarak belirlerseniz, stokta 3 ve fazla ürün bulunduğunda müşterilere bildirim gönderilir.

Minimum Sipariş Miktarı

Bir müşteri/tedarikçi ürününüzden en az ne kadar sipariş verebilir? Alanı 0 (sıfır) olarak bırakırsanız bir sınırlama yapmamış kabul edilirsiniz.

Maksimum Sipariş Miktarı

Maksimum sipariş miktarı ise müşteri/tedarikçi veya ziyaretçilerin maksimum sipariş miktarını ifade eder. Bir sayı girerek bu alanı sınırlandırabilirsiniz. Örneğin müşterilerinizin aynı üründen en fazla 10 adet ürün sipariş etmesini sağlayabilirsiniz. Sınır koymak istemezseniz alana 1000 gibi yüksek bir sayı girebilirsiniz.

Kargo Bedava

İşaretlediğinizde,  söz konusu ürünlerde bir indirim tanımlamaya gerek kalmadankargo bedava olacaktır.

Ek Kargo Ücreti

Seçili ürünler için bu alandan ek kargo ücreti belirleyebilirsiniz.

Desi

Ürünler için belli bir desi belirleyebilirsiniz.

Teslimat Süresi

Seçili ürünler için Hiçbiri, 1-2 gün, 3-5 gün ve 1 hafta seçenekleri arasında bir teslimat süresi belirleyebilirsiniz.

Belirlediğiniz Teslimat Süresi bilgisi, ürün sayfasında şöyle görüntülenir:

Eğer bu teslimat süreleri dışında gönderim sağlamak istiyorsanız KONTROL PANELİ > YAPILANDIRMA > KARGO > KARGO SÜRELERİ > YENİ EKLE işlemini sağlayarak istediğiniz süreyi belirtebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

3. FİYAT BİLGİLERİ

Fiyat bilgileri alanı kullanılarak ürünlerin fiyatları toplu şekilde artırılır, azaltılır veya eşitlenebilir. Düzenleme yapmak istediğiniz başlığın yanındaki kutucuğu işaretlemeniz, ardından KAYDET butonuna tıklamanız gerekir. Böylece değişiklik tüm seçili ürünler için toplu şekilde gerçekleştirilir.

Bu alanda değiştirebileceğiniz başlıklar şöyledir:

Alış Fiyatı

Ürünlerin alış fiyatını bu alanı kullanarak toplu şekilde güncelleyebilirsiniz. Bu alandan Girilen Değer tanımlamak mümkündür. Bununla birlikte, eşitle seçeneği seçilerek alış fiyatını liste fiyatına, satış fiyatına veya fiyat tiplerinden birine eşitlemeniz de mümkündür.

Bu örnekte Alış fiyatını tüm seçili ürünler için 100 TL’ye eşitledik:

Bu örnekte ise Alış Fiyatını tüm seçili ürünler için 100 TL azalttık:

Başka bir örnekte ise Alış fiyatını tüm seçili ürünler için yüzde 20 artıralım:

Son örneğimizde ise Alış Fiyatını Liste Fiyatına eşitleyelim:

Liste Fiyatı

Ürünlerin liste fiyatını bu alanı kullanarak toplu şekilde güncelleyebilirsiniz. Alış fiyatında gördüğümüz şekilde bu alanda da eşitle, artır ve azalt seçeneklerini yüzde ve TL cinsinden tüm fiyatlara uygulayabilir; seçili fiyatı diğer fiyatlara eşitleyebiliriz.

Satış Fiyatı

Ürünlerin satış fiyatını bu alanı kullanarak toplu şekilde güncelleyebilirsiniz. Alış fiyatında gördüğümüz şekilde bu alanda da eşitle, artır ve azalt seçeneklerini yüzde ve TL cinsinden tüm fiyatlara uygulayabilir; seçili fiyatı diğer fiyatlara eşitleyebiliriz.

Fiyat Tipi 1, 2, 3, 4, 5

Ürünlerin fiyat tiplerini bu alanları kullanarak toplu şekilde güncelleyebilirsiniz.

Bu alanı özellikle farklı pazaryerlerine farklı fiyat tanımlamak için kullanılabilmektedir. Veya tedarikçinizin satış fiyatının üzerinden belirli bir oranda iskonto atamak, bayiliklere fiyat eklemesi veya yüzde ekleme yapmak için bu alanı kullanabilirsiniz. Bu alan, farklı fiyat politikaları uygulamanızı veya fiyatları birbirine kolayca eşitlemenizi sağlar.

 • Fiyat Tipi 1’de 50 TL’lik bir artış tanımladık,
 • Fiyat Tipi 2’de satış fiyatına eşitledik,
 • Fiyat Tipi 3’de yüzde 10’luk bir indirim tanımladık,
 • Fiyat Tipi 4’de Fiyat Tipi 3’e eşitledik,
 • Fiyat Tipi 5’te ise Satış Fiyatı üzerinden yüzde 20’lik bir fiyat artışı tanımladık.

Bu alandaki tüm fiyat tiplerini kullanabileceğiniz gibi yalnızca birini veya birkaçını kullanabilirsiniz. Düzenleme yapmak için kutucukları işaretlemeyi ve düzenlemenin ardından KAYDET butonuna tıklamayı unutmayın.

Vergiden Muaf

Alanı işaretlediğinizde tüm ürünler sisteme Vergiden Muaf olarak kaydedilecektir.

Vergi Oranı

Vergi oranını tüm ürünler için %0, %8, %18 veya hiçbiri olarak güncelleyebilirsiniz.

Yeni veri oranı sağlayabilmek için,  Kontrol Paneli > Yapılandırma > Vergi > Vergi Oranları > Yeni Kayıt  Ekle diyerek işlem yapabilirsiniz.

Vergi Oranı ekleme ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

4. KATEGORİ / MARKA

Ürünlerinizin kategori ve marka seçimlerini bu alan üzerinden toplu olarak güncelleyebilirsiniz.

İşlem yapabileceğiniz alanlar şöyle sıralanır:

Kategori

Sisteme daha önce eklenmiş olan kategoriler arasında seçim yapabilir, ürünleri toplu bir şekilde kategoriye ekleme/çıkarma/taşıma ve seçili kategoriyi ana kategori yapma işlemlerinden birini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni bir kategori eklemek için KATALOG > KATEGORİ YÖNETİMİ > YENİ EKLE seçimlerini yapmalısınız. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Marka

Sisteme daha önce eklenmiş markalar arasında seçim yapabilir, ürünleri toplu bir şekilde markaya ekleme/çıkarma/taşıma ve seçili markayı ana marka yapma işlemlerinden birini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni bir marka oluşturmak için KATALOG > MARKA YÖNETİMİ > YENİ EKLE seçimlerini yapmalısınız. Detaylı bilgi için tıklayınız.

5. SEO BİLGİLERİ

Seçili ürünler için toplu güncelleme yapabileceğimiz son alan ise SEO Bilgileri alanıdır.

Meta Anahtar Kelimeler

Seçili ürünler için toplu meta anahtar kelime girişi sağlanır.

Meta Açıklama

Seçili ürünler için toplu meta açıklaması girişi sağlanır. Seçtiğiniz ürünlere 155 karakter ile en uygun meta açıklamayı topluca yazabilirsiniz.

Sayfa Başlığı

Seçili ürünler için toplu sayfa başlığı sağlanır. Seçtiğiniz ürünlere 65 karakter ile en uygun sayfa başlığını yazabilirsiniz.

Tüm düzenlemelerin ardından seçili başlığın / başlıkların yanındaki kutucuğu işaretlemeyi ve düzenlemenin ardından KAYDET butonuna tıklamayı unutmayın.

Yukarı Çık