Dil Kaynakları Yönetimi

Dil Kaynakları Nedir, Sitede Hangi Alanlara Denk Gelmektedir?

Sitenizdeki varsayılan Dil’e(Türkçe) ait olan görmüş olduğunuz metinsel yerlerdir. Faprika, bize bu alanlarda değişiklik yapabilmemizi sağlar. Birkaç sayfada bu alanları inceleyelim.

Örneğin; Anasayfa’nın üst kısmında bulunan “Çağrı Merkezi”, “Sipariş Takibi”, “Yardım”, “Bize Ulaşın”


Footer bölgesindeki “Kurumsal”, “Hesabım”, “Sözleşmeler”, “Yardım”, “Bizden Haberler”, “Müşteri Hizmetleri”, “Mağaza Adresi”, “Geri Bildirim”


Sipariş ekranında Yeni Adres Ekle bölümünde ise “Yeni Adres Ekle”, “Adres Başlığı”, “Adı”, “Soyadı”, “E-Posta Adresi”, “Telefon”, “Ülke”, “Şehir”, “İlçe”, “Adres” vb. gibi alanlardır.

Dil Kaynaklarında Nasıl Düzenleme Yapılır?

Yapılandırma >> Dil” adımlarını izleyelim, sitenizde kullandığınız dilin Türkçe olduğunu varsayalım ve “Türkçe” alanına giriş yapalım.


Daha sonra “Dil Kaynakları” alanına giriş sağlayalım.


Biraz önce birlikte incelemiş olduğumuz alanlar, bu sayfada “Kaynak Değeri” bölümünde listelenmektedir. “Kaynak Adı” bölümü ise bu metinsel değerlerin arka plandaki kodlarıdır. Yani biz bu alanlardan birinde değişiklik yapmak istiyorsak, “Kaynak Değeriyle Ara” kısmında ilgili metni aratıp düzenlememiz yeterli olacaktır.


Diyelim ki  Footer alanında “Müşteri Hizmetleri”  yazısında değişiklik yapmak istiyoruz, “Kaynak Değeriyle Ara” satırına “Müşteri Hizmetleri” yazıp aradıktan sonra “Düzenle” diyelim ve adını Çağrı Merkezi olarak değiştirelim.


“Güncelle” diyerek “Kaydet” butonuna basalım.


Yapmış olduğumuz değişikliğin sitede nasıl göründüğüne bakalım.


Yukarı Çık