Toplu Kategori Güncelleme

Kategori güncelleme işlemini toplu olarak gerçekleştirmek için Toplu Kategori Güncelle alanı kullanılır.

Arama Alanına işlem yapmak istediğimiz kategori ile ilgili bir anahtar kelime ekleyebiliriz. Ardından Durum seçimi yapabiliriz. Hepsi, Aktif Kategoriler, Pasif Kategoriler seçimlerinden birini tercih edebiliriz.

Gerçekleştirdiğiniz aramanın sonucuna göre kaç adet  kayıt güncelleneceği bilgisi sistem tarafından verilir. Örneğin 7 adet ürünün kayıt bilgisinin güncelleneceğini farz edelim. Bu sayfada yapılacak işlemlerin geri alınamayacağı bilgisini de göz önünde bulundurarak kategori bazlı güncellemelere başlıyoruz.

1. KATEGORİ BİLGİLERİ

Kategori Bilgileri alanında düzenleme yapabileceğimiz başlıkları tek tek inceleyelim:

Kategori Şablonu

Seçilen kategoriler için Kategori Şablonu belirler. Varsayılan Şablon, Sol Menü Şablonu veya Sağ Menü Şablonu seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Şablon görünümleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Seçili kategoriler için şablon seçimi yapmak için kutucuğu işaretlemeyi ve işlemin ardından KAYDET butonuna tıklamayı unutmayın.

Üst Kategori

Seçili kategoriler için toplu olarak üst kategori belirleme işlemi yapabilir veya söz konusu kategorileri ana kategori olarak tanımlamak isteyebilirsiniz. İşlemleri bu alandan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Footer 1,2,3,4, 5. Kolon

Seçili kategoriler için footer alanı tanımlamanızı sağlar. Böylece toplu bir şekilde söz konusu kategorilerin hangi footer alanında gösterileceğini belirleyebilirsiniz.

Sıra

Seçili kategorilerin sıralaması bu alan üzerinden gerçekleştirilir. Kategori sıralamasını toplu olarak güncelleyebilirsiniz.

Ürün Sayısı

Seçili kategori sayfalarında ürünlerin kaçar kaçar sıralanacağını bu alandan belirleyebilirsiniz. Örneğin bu sayıyı beş olarak belirlerseniz, kategori içinde 6. üründe diğer sayfaya geçilir. 100 olarak belirlerseniz ise 101. üründe ikinci sayfaya geçilecektir.

Örneğin ürün sayısı 5 olarak belirlenmiş bir kategorinin görünümüne bakalım:

Görüldüğü gibi kategori sayfasında görüntülenen ürün sayısı 5 olarak sınırlandırılmış ve altıncı üründe ikinci sayfaya geçilmiş. Bu düzenlemeyi seçili tüm kategoriler için gerçekleştirebilirsiniz.

Aktif

Bazı durumlarda çoklu olarak kategorileri pasife almanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda Aktif seçeneği ile kolayca işlem yapabilirsiniz. Veya daha önce pasife aldığınız kategorileri hızlı bir şekilde yeniden aktif edebilirsiniz. Kategorinin aktif olması için İşaretle, pasif olması için İşareti Kaldır seçilir.

2. SEO BİLGİLERİ

Kategorilerin de toplu bir şekilde SEO bilgilerini güncelleyebiliriz. Bu alanda yine alışık olduğumuz SEO paneli karşımıza çıkar.

Meta Anahtar Kelimeler

Seçili kategoriler için toplu meta anahtar kelime girişi sağlanır.

Meta Açıklama

Seçili kategoriler için toplu meta açıklaması girişi sağlanır. Seçtiğiniz kategorilere 155 karakter ile en uygun meta açıklamayı topluca yazabilirsiniz.

Sayfa Başlığı

Seçili kategoriler için toplu sayfa başlığı sağlanır. Seçilen kategorilere 65 karakter ile en uygun sayfa başlığını yazabilirsiniz.

Tüm düzenlemelerin ardından seçili başlığın / başlıkların yanındaki kutucuğu işaretlemeyi ve düzenlemenin ardından KAYDET butonuna tıklamayı unutmayın.

Yukarı Çık