Tarayıcı önbelleği ve çerezler nasıl temizlenir?

Önbellek Nedir?

Tarayıcı önbelleği, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlayan geçici depolama alanıdır. HTML, CSS, JS ve görsel öğeler bu alanda tutulur ve sayfaların yüklenmesi hızlanır.

Önbellek Temizleme Nedir?

Geçici hafızadaki verinin (cache) temizlenmesidir. Önbellek temizlendikten sonra sayfaların ilk yüklenmesi eskiye nazaran biraz geç olabilir çünkü artık veriler yerel hafızadan değil ilgili sunucudan çekilir.

Önbellek Temizleme Neden Yapılır?

Zaman içinde sistemde biriken dosyalar oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Bun un sonucunda sayfalar düzgün yüklenmeyebilir, sisteme gereksiz yük  binebilir ve akabinde eski veriler yeniymiş gibi ekranınızda yer alabilir. Bu durumların önüne geçmek için önbellek temizlenmelidir.

Önbellek Nasıl Temizlenir?

Ana önbellek temizliği Google Chrome’da, en sağdaki kapatma tuşunun altında bulunan alt alta üç nokta işaretine basıldıktan sonra > Geçmiş > Tarama Verilerini Temizle > Tüm Zamanlar kısımlarından gerçekleştirilir. Açılan ekranda ilgili kutucuk (işaretli gelir) aktif hale getirilir ve Verileri Temizle butonuna tıklanır.

Faprika E-Ticaret Panelinde Önbellek Nasıl Temizlenir?

E-ticaret sitenizin Admin panelinde, sağ üstteki menülerin solunda bulunan dişli ikonuna tıklayarak Önbelleği Temizle derseniz siteniz rahatlayacak ve olması gereken hızına yeniden ulaşacaktır.

İlgili Eğitimler

Yukarı Çık