DNS önbelleği nasıl temizlenir?

Web sitenize ulaşamıyor veya güncel halini görüntüleyemiyorsanız, DNS sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Genellikle sub-domainde bulunan sitenizi, gerçek domain adresinize taşıdığınızda, belirli bir süre kesintiden sonra siteniz başka bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda açılsa bile, kendi bilgisayarınızda açılmayabilir veya sizi hala sub-domaine yönlendiriyor olabilir.

DNS adresi değişen veya geçerliliğini kaybeden web siteleri hiç açılmayabilir veya açılsa dahi güncel halini görüntüleyemeyebilirsiniz.  Bu sorunu çözmek için dns önbelleğini temizlemeniz gerekir. DNS temizleme işleminden sonra bilgisayarınızın dns hafızası silinecek ve yeni bir ip adresi alacaksınız.

Bilgisayarınızda bulunan Başlat sekmesine tıklayarak Çalıştır tabına giriniz veya kısayol olarak Windows + R tuşları ile giriş yapınız. Açılan ekranda ” cmd ” yazarak tamam diyebilirsiniz.

Tamam dedikten sonra karşınıza gelen komut(dos) ekranında aşağıda yazan parametreleri sırasıyla giriniz. Kopyala yapıştır yaparak işlemi gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • exit

Komutları sırasıyla girdikten sonra DNS önbelleği başarıyla temizlemiş olacaksınız. Tarayıcınızı kapatıp – açarak tekrardan kontrol edebilirsiniz.

İlgili Eğitimler


Yukarı Çık