Bakım

Bakım Neden Gereklidir?

Sitenizde sepete ürün ekleyip alışverişini tamamlamadan sitenizden ayrılan kullanıcıların ve misafirlerin verileri(bilgileri) Faprika sunucularında geçici de olsa tutulur. Belirli bir süre sonra sitenizdeki trafik yoğunluğuna göre bu veriler arttıkça sitenizdeki performansı etkiler ve yavaşlamasına sebep olur. Periyodik aralıklarla “Misafir Kullanıcıları Temizle” bakımı Faprika tarafından yapılmaktadır lakin sitenizdeki performansı arttırmak amacıyla bu işlemi sizin de yapabilmenizi sağlar.

Bakım Nasıl Yapılır?

“Sistem >> Bakım” adımlarını izleyelim, bu ekranda “Misafir Kullanıcıları Temizle” alanında belirlediğimiz tarihlerin arasındaki ve ayrıca istersek “Sepeti Boş Olanlar” butonunu seçtikten sonra bu verileri silme işlemini hızlıca yapabiliriz.

“Kullanılmayan Sepetleri Temizle” alanında ise belirlediğimiz tarihten önce oluşturulan sepetleri silebiliriz. Bu alandaki “Tarihinden Önce” kısmını “Bitiş Tarihi” olarak düşünebilirsiniz.

Misafir Kullanıcıları Zamanlanmış Görev ile Temizleme

Kullanıcı tercihine göre, misafir kullanıcılar için zamanlanmış görev oluşturarak belirli süre aralığında otomatik olarak temizlenmesi sağlanabilir. “Sistem >> Zamanlanmış Görevler” adımlarını izleyip “Düzenle” dedikten sonra misafir kullanıcıları temizle satırında  aktif hale getirilebilir ve kaç saniyede bir çalıştırılacağı belirlenebilir.